Космос

Схід та захід сонця

Напевно, кожен розуміє відмінність понять схід і захід Сонця. У першому випадку вона з’являється на небі, а в другому, навпаки, зникає. Іншими словами, Сонце встає і сідає.

За визначенням, схід Сонця – це момент часу, коли верхній край сонячного диска з’являється над лінією горизонту і перетинає її.

А захід означає час заходу Сонця за лінію горизонту, що характеризується відсутністю сонячного освітлення. В цей час верхній край диска зірки ховається, опускається за горизонт.

Що впливає на час сходу і заходу Сонця

Головним чином, час сходу і заходу залежить від місця спостереження, географічних координат, а також висотою над рівнем моря. Крім того, на це впливають рух та обертання як планети, так і світила.

Зверніть увагу, що схід і захід Сонця розраховується по верхньому і нижньому краях його диска, але не по центру.

Після заходу Сонця світло ще видно . А світло від нижнього краю диска переломлюється сильніше, ніж від верхнього, і візуально положення нижньої частини більше. Власне кажучи, тому довжина дня більше, ніж ночі.

Варто зазначити, що на час сходу і заходу, а також на довжину дня впливає атмосферна рефракція.

Що цікаво, ми бачимо схід Сонця трохи раніше, ніж могли б бачити, якщо б у Землі не було атмосферної оболонки.

Астрономічна рефракція – це заломлення світлових променів в атмосфері і зміна видимого положення небесних об’єктів.

До речі, за рефракції коли світило близько до горизонту, нам здається, що воно більше, ніж коли знаходиться високо на небі. В результаті чого тривалість світлового дня збільшується.

Як виявилося, чим вище широта відносно екватора, тим довше триває день. А на полюсах перехід ночі в день взагалі займає дві доби.

Де встає Сонце

Вважається, що світило встає на сході, а сідає на заході. По правді кажучи, це дійсно лише в дні весняного і осіннього рівнодення (21 березня і 23 вересня відповідно). В інший час місця, звідки сходить і куди заходить зірка трохи зсуваються.

До того ж протягом року відзначається два дні, коли наше світило перебуває в точках, віддалених від точок рівнодення на 90 градусів.

  • Крапка літнього сонцестояння (22 червня) – найдовший день і найкоротша ніч.
  • Точка зимового сонцестояння (22 грудня) – самий короткий день, а ніч-найдовша.

Що означає Сонце в зеніті

Згідно з означенням, зеніт є точкою на небесній сфері, яка розташовується прямо над головою спостерігача.

Отже, Сонце в зеніті знаходиться в найвищій точці неба під максимальним кутом (90 градусів) і прямо над головою. Ця точка однаково віддалена від усіх сторін горизонту.
Оскільки сонячні промені в цей час падають прямо, предмети не відкидають тіні.

Між іншим, зенитальное положення Сонця спостерігається лише 4 дні в році. Як ми вже відзначали, в дні сонцестояння, а також у дні весняного і осіннього рівнодення: на екваторі 21 березня, на низьких широтах 23 вересня.

У Північній півкулі Сонце буває в зеніті літа.

А ось на  нашій території такого положення зірки не буває ніколи. У нашій країні вислів «Сонце в зеніті» передбачає день в самому розпалі, опівдні.

Чому ми бачимо кольорові схід та захід Сонця

Насправді, сонячне світло білий. Однак, проходячи крізь атмосферні шари, що деякі кольори променів розсіюються і видимий колір виходить іншим.

Короткі хвилі сильніше розсіюються повітряними молекулами і частками. А так як випромінювання синіх відтінків має короткі хвилі, то воно більше розподіляється в просторі, ніж наприклад червоний. До речі, саме тому небо блакитного кольору.

Під час сходу і заходу Сонця його промені проходять досить довгий шлях крізь атмосферу. До нас доходить випромінювання з більш довгими хвилями.

Таким чином, теплі відтінки під час сходу і заходу Сонця виходять з жовтих, помаранчевих і червоних кольорів його променів.

По суті, від кількості частинок, що знаходяться в атмосфері, залежить колір неба, сходу і заходу Сонця. Приміром, вранці в повітрі менше часток і ми бачимо яскравий світло-жовтий схід.
А ось вечорами в повітрі міститься велика кількість різних часток, тому захід світила, як правило, має більш яскраві і насичені тони.

Чим більше молекул і часток в атмосфері, тим більш глибокий колір і сильніше переважання червоних відтінків на небі.

В кінцевому підсумку завдяки всім цим факторам ми щоранку бачимо дивовижний, неповторний підйом сонечка і кожен вечір проводжаємо його під незвичайне згасання світла.